دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۰

مطالبات مردم مناطق شمال شهر بیرجند از استاندار و مدیران دستگاه‌های اجرایی

مردم مناطق شمال شهر بیرجند شب گذشته در دیدار با استاندار، مدیران کل دستگاه‌های اجرایی استان و شهرستان، شهرداری و شورای شهر بیرجند در مسجد الحسین (ع) جوادیه مطالبات خود را مطرح نمودند.
مطالبات مردم مناطق شمال شهر بیرجند از استاندار و مدیران دستگاه‌های اجرایی
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم، شب گذشته استاندار، مدیران کل دستگاه‌های اجرایی استان و شهرستان، شهرداری و شورای شهر بیرجند در مسجد الحسین (ع) جوادیه جهت پیگیری مشکلات مردم حضوریافتند.

نماینده مسجد جواد الائمه در این دیدار از مشکلات مسجد جوادالائمه و محله موسی‌بن جعفر گفت: یکی از مشکلات مردم این محله، وجود منازل با قدمت ۴۰ساله است که متاسفانه هنوز بدون سند مانده و اکنون مشکل سند پیدا کرده‌است.

وی ادادمه داد: در زمینه بازسازی فضای شهری در این محدوده به خاطر تنگ بودن کوچه‌ها نیازمند این هستیم که فضای سبز مینیاتوری در این محلات احداث شود.

وی بیان کرد: بحث اعتیاد و اشتغال یکی دیگر از مشکلات این محلات است که امیدواریم این بحث را در اولویت قرار داده و این محله از رکودی که در زمینه اشتغال دارد، خارج شود.

نماینده مسجد موسی‌بن جعفر در این دیدار افزود: پیاده‌روسازی حدفاصل سه راه اسدی تا پل موسی‌بن جعفر یکی از مشکلات این منطقه از شهر است که رفت و آمد از این مکان به دلیل نزدیکی به وسایل حمل و نقل در سه‌راه اسدی به صورت پیاده زیاد است که نداشتن پیاده‌رو در این مسیر، خطر جانی برای عابران به همراه خواهدداشت.

وی بیان کرد: آسفالت معابر موسی‌بن جعفر به دلیل وجود گرد و خاک زیاد یکی دیگر از مشکلات این منطقه از شهر است.

وی ادامه داد: اصلاح شبکه آب در کوچه‌ها و معابر خیابان موسی‌بن جعفر یکی از مشکلات مردم این محله به ویژه کوچه موسی‌بن جعفر ۶ است که مشکلات زیادی اعم از جمع شدن حجم زیاد آب در این معابر را به وجود آورده است.

نماینده مسجد موسی‌بن جعفر بیان کرد: بحث سالن ورزشی این محلات از دیگر مشکلات موجود در این این منطقه است که متاسفانه به بخش خصوصی واگذار شده و با توجه به کم‌برخوردار بودن مردم این محلات خواستار پیگیری این موضوع هستیم.

وی اظهار داشت: سامان دادن به تنها مرکز بهداشت موجود در این محله از دیگر خواسته‌های مردم این محله است که متاسفانه در هفته فقط یک روز شاهد حضور پزشک در این مرکز هستیم که امیدواریم پیگیری‌های لازم در این خصوص صورت گیرد.

وی ادامه داد: از یگر مشکلات این محله، بحث رفع نقاط حادثه‌خیز خیابان کاظمیه است که به تازگی شاهد تصادفات ناگوار در این معابر هستیم.

نماینده مردم مسجد باب‌الحوائج در این دیدار اظهارداشت: یکی از مشکلات مردم مسجد باب الحوائج نداشتن علائم راهنمایی و رانندگی در تقاطع بلوار الهیه و مجیدیه است که خطرآفرین است.

وی بیان کرد: سامان دادن به میوه فروشی‌های جنب میدان بالای قبرستان به دلیل قرارداشتن در نقطه حادثه‌خیز از دیگر خواسته‌های مردم مسجد باب‌الحوائج هست.

وی ادامه داد: از دیگر درخواست‌ها و مشکلات مردم این مسجد می‌توان به کمبود وسایل ورزشی در این محله، کمبود واحدهای اتوبوسرانی و حمل و نقل عمومی، پلاک‌گذاری منازل بهزیستی، افزایش گشت نیروی انتظامی به دلیل افزایش سرقت‌ها در محله، جمع‌آوری سگ‌های ولگرد و همچنین تجهیز خانه محله‌ای که به تازگی در این محله ساخته شده است، اشاره کرد.

نماینده مسجد قائم در این دیدار به بیان مشکلات مردم موسی‌بن جعفر پرداخت و افزود: خوشبختانه استقبال مردم و نیروی مردمی در این‌ محلات زیاد است که طرح پایگاه فرهنگی، اجتماعی در سال ۱۳۹۶ تصویب و با تخصیص بودجه اجراشد.

وی ادامه داد: در سال۹۶ که بودجه این طرح اختصاص یافت، کلاس‌های زیادی با اثرگذاری بالا تشکیل شد اما متاسفانه با وجود موثر بودن این کلاس‌ها بودجه‌ای برای تشکیل این کلاس‌ها در سال ۹۷ و ۹۸ به دست مساجد نرسیده است.

وی اظهار داشت: خوشبختانه با توجه به همبستگی که بین مساجد موسی‌بن جعفر وجود دارد، این مساجد حاضر هستند به عنوان مسجد در حوزه‌ اشتغال ورود پیدا کنند که این امر نیازمند وجود یک مکان است که متاسفانه با وجود اینکه در حوزه‌های حوله‌بافی، سفالگری و قالی‌بافی ورود پیداکردیم، مکانی برای تحقق این اشتغال وجود ندارد.

وی بیان کرد: یکی از نیازهای ما با توجه به وجود استعدادهایی که در این محلات وجود دارند، ساخت مکان‌های ورزشی در این محلات است که قول می‌دهیم اگر امکانات ورزشی ساخته شود، در استان و در کشور در زمینه ورزش حائز رتبه خواهیم بود.

طرح بازآفرینی و توانمندسازی مناطق شمال شهر در دست اقدام است
مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی در این دیدار گفت: یکی از برنامه‌هایی که اداره راه و شهرسازی در محلات شمال‌شهر آغاز کرده، طرح بازآفرینی و توانمندسازی در این محلات است که در این زمینه پروژه‌های متعددی را به صورت مشارکتی و قراردادی طی سه سال اخیر شروع کردیم که تاکنون دو خانه محله که یکی از آن‌ها ساخته شده و یکی از آن‌ها در حال بهره‌برداری است که برای تجهیز به شهرداری ارائه خواهدشد.

وی افزود: همچنین کتابخانه‌هایی در این محلات ساخته شده‌است که جهت تکمیل و تجهیز به نهاد کتابخانه‌ها تحویل داده شده که به زودی تکمیل خواهدشد.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی افزود: تکمیل و آسفالت معابر سطح شهر در دستور کار اداره کل می‌باشد که در سال ۱۳۹۸ تکمیل و به شهرداری تحویل خواهدشد.

وی باتوجه به ساخت پیاده‌رو سه راه اسدی تا پل موسی‌بن جعفر ادامه داد: در این زمینه پروژه‌ای به صورت مشارکتی با شهرداری تعریف خواهدشد که اداره راه و شهرسازی برای تکمیل این پروژه از اعتبارات بازآفرین پیگیری‌های لازم را بعمل خواهدآورد.

وی در پایان از مردم مناطق شمال‌شهر خواست جهت بررسی مشکلات خود در حوزه‌ی املاک و اراضی، تشکیل پرونده داده تا در اسرع وقت به مشکلات آنان رسیدگی شود.

ارائه تجهیزات ورزشی به مناطق شمال‌شهر بیرجند در هفته دولت
عزیزی، مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی در دیدار مردم شمال‌شهر با استاندار خراسان جنوبی اظهارداشت: با توجه به دیدارهایی که استاندار خراسان جنوبی از محلات داشته اند، تمامی وعده‌هایی که آقای سرپرست، مدیر کل اسبق ورزش و جوانان داده‌اند تخصیص اعتبار شده‌است که این کاروان‌ها طی هفته‌ دولت طبق لیست قبلی که اعلام شده، تحویل خواهدشد.

وی افزود: در دیدارهای استاندار با محلات تاکنون بیش از ۵ هزار بلیط به جوانان و نوجوانانی که در این محافل هستند، تقدیم شده‌است.

مدیرکل ورزش و جوانان خراسان جنوبی با اشاره به تجهیزات ورزشی که به محلات شمال شهر ارائه خواهدشد، بیان کرد: با توجه به بالا بودن حجم اقلام ورزشی سفارش داده شده، بارگیری این اقلام انجام خواهدشد که در هفته دولت تقدیم این عزیزان خواهدگردید.

عزیزی با توجه به رایگان کردن فضاهای ورزشی این محلات افزود: با توجه به اینکه بعضی از این سالن‌ها در اختیار ورزش و جوانان نیست، اما ورزش و جوانان قول رایزنی با دستگاه‌های ذیربط برای آزادکردن ظرفیت این مکان‌های ورزشی را خواهدداد تا در اختیار محلات قرارگیرد.

وی در پایان افزود: طی بازدیدهایی که استاندار خراسان جنوبی به محلات شمال شهر داشتند و با احتساب ۵ هزار بلیطی که به جوانان و نوجوانان این محلات تقدیم شده است، بیش از ۲۵۰‌میلیون تومان هدیه دولت به این عزیزان در حوزه‌ی ورزش بوده که امیدواریم شرایطی ایجادشود تا همه جوانان و نوجوانان از این امکانات استفاده نمایند.

آغاز عملیات اجرایی طرح اصلاح بافت فرسوده شهری
مدیرکل آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی هم در این دیدار افزود: با همکاری اداره کل راه و شهرسازی دو پیمان جهت اصلاح بافت فرسوده شهری انعقاد کردیم که ظرف چند روز آینده عملیات اجرایی آن آغاز خواهدشد.

وی ادامه داد: با توجه به دستور استاندار، اداره کل آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی مکلف شد در مناطق شمال شهر طی سال جاری اصلاح شبکه آبرسانی به طول ۲۳ کیلومتر را انجام دهد.

مدیرکل آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی در زمینه تعدیل فشار آب در سطح شهر افزود: موضوع تعدیل آب در سطح شهر در قسمت‌های کم‌فشار و پرفشار شهر را در دستورکار قرار خواهیم‌داد تا تعدیل آب به نحو احسن در سطح شهر انجام شود.

وی بیان‌کرد: متقاضیانی که جهت خرید انشعاب آب به اداره آب و فاضلاب شهری مراجعه می‌کنند، این دستورالعمل را به امور آب و فاضلاب شهری بیرجند دادیم تا نصب انشعابات آب در راستای کمک به مردم به صورت اقساطی انجام شود.

مدیرکل آب و فاضلاب شهری خراسان جنوبی گفت: با توجه به همکاری‌های مردم در زمینه کاهش مصرف آب خوشبختانه توانستیم در سال ۹۸ نسبت به سال گذشته در زمینه مصرف آب در این منطقه، مصرف آب را از ۱۸۳ لیتر به ازای هر نفر به ۱۷۷ لیتر برسانیم.

وی در پایان افزود: همکاران ما در اداره امور آب و فاضلاب شهری به صورت ۲۴ ساعته از طریق شماره تماس ۱۲۴ در زمینه آب و فاضلاب پاسخگوی افرادی که به کمک نیاز دارند، خواهندبود.

سقاخانه‌های وقفی در شمال شهر راه اندازی می‌شود
بخشی‌پور، مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی نیز با اشاره به وجود موقوفه بنگاه خیریه آبلوله در بیرجند گفت: از محل نیت این موقوفه آب شرب مردم شهر بیرجند باید تامین شود که تاکنون به نیت واقعی واقف عمل نشده است. 

وی افزود: از سال گذشته تاکنون ساخت سقاخانه‌هایی برای اجرای نیت واقف در سطح شهر آغازشده که تمرکز ساخت روی شمال شهر بوده است. 

وی با اشاره به آماده بودن ۶ سقاخانه در سطح شهر گفت: اگر در بحث تامین آب و برق این سقاخانه‌ها همکاری صورت گیرد، تا دو هفته آینده افتتاح خواهدشد. 
 
اعتبارات شمال شهر ۲.۵ برابر جنوب شهر است
شهردار بیرجند در ادامه به وجود ۱۸ محله در شمال شهر اشاره کرد و گفت: ۶۳ هزار نفر در این محلات سکونت دارند و ما نیز تمام تلاش خودرا به کار گرفته‌ایم تا مشکلات را رفع کنیم اما حجم مشکلات زیاد است. 

وی بیان کرد: محله انقلاب سابقه بالایی در شهر بیرجند دارد اما فاقد پارک مناسب بوده و یکی از مطالبات جدی ساکنان این محل احداث پارک است. 

شهردار بیرجند افزود: اعتبارت شهرداری محدود و از محل عوارض مردم شهر است اما علیرغم شرایط سخت تحریم به دنبال اولویت‌بندی اقدامات بوده‌ایم تا بتوانیم از مشکلات عبور کنیم. 

وی احداث ۴۰هکتار فضای سبز در پارک جنگلی را یکی از پروژه‌های اولویت‌دار دانست که عموم مردم می‌توانند از آن استفاده کنند و ادامه داد: ساخت فرهنگسرا، طرح فرزان و غیره از دیگر پروژه‌های اولویت‌دار در منطقه شمال شهر بوده که شهرداری در دستور کار قرار داده است. 

وی با اشاره به وجود تفاوت‌هایی بین شمال و جنوب شهر بیرجند گفت: اعتباراتی که برای شمال شهر بیرجند گذاشته شده ۲.۵ برابر جنوب شهر است. 

وی بیان کرد: یکی دیگر از برنامه‌ها، ساخت پارک الهیه است که علاوه بر کمک یک میلیارد تومان دولتی، ۲میلیارد تومان از منابع شهرداری به آن اختصاص داده‌ایم. 

جاوید تجهیز خانه محله الهیه پس از تحویل و آسفالت معابر را از دیگر برنامه‌ها عنوان کرد و افزود: برای جمع آوری سگ‌های ولگرد نیز اواخر سال گذشته محل مناسبی با فنس کشی اختصاص یافته که استانداردهای لازم را دارد و هم اکنون نیروها در حال جمع آوری سگ‌ها از سطح شهر هستند. 

وی احداث هرگونه میدان را حاصل مصوبه شورای ترافیک دانست و افزود: با تنظیم سند و کمک اعتبارات دولتی تلاش می‌کنیم بخش مهمی از مشکلات در شمال شهر رفع شود. 

سال ۹۸ وضعیت شمال شهر بهتر می‌شود
تقی‌زاده، رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند اظهارداشت: بودجه عمرانی شهرداری سال ۹۶ حدود ۱۵ میلیارد تومان بوده که این رقم سال گذشته به ۳۰ میلیارد تومان افزایش یافت و امسال نیز پیش‌بینی می‌کنیم به ۴۰ میلیارد تومان برسد. 

وی با بیان اینکه سال گذشته 7میلیارد تومان بودجه صرف منطقه دو بیرجند شده است، افزود: سهم منطقه یک از پروژه‌های عمرانی شهرداری ۲۳میلیارد تومان بوده که برای بسترسازی، احداث فرهنگسرا، پروژه فرزان و انتقال خط آب هزینه شده است. 

رئیس شورای اسلامی شهر بیرجند با تاکید بر اینکه تلاش بر آن است که بین دو منطقه شهر توازن برقرار شود، گفت: امسال انتقال اصناف آلاینده، احداث پارکینگ طبقاتی، امتداد جاده سلامت و گسترش آن به تمام شهر به صورت تدریجی دنبال می‌شود. 

وی اضافه کرد: پیاده‌روسازی خیابان‌های کارگران و انقلاب نیز امسال در دستور کار شهرداری قرار گرفته‌است. 

تقی‌زاده با اشاره به معضل زباله‌گردی در بیرجند اظهارداشت: طرح تفکیک زباله از مبدا را در مهرشهر آغاز کرده‌ایم و برای نصب تجهیزات در مقصد نیز ۴۰میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا پروژه پردازش پسماندهای قابل بازیافت انجام شود.

احداث بیمارستان محلی در خیابان 9دی
در ادامه مهدی‌زاده، معاون دانشگاه علوم پزشکی بیرجند با اشاره به پایگاه بهداشتی و درمانی موسی بن جعفر گفت: برای تکمیل خدمات بهداشتی، پزشک موظف است تنها یک روز در هفته در پایگاه حضور داشته باشد.

وی درخصوص ساخت بیمارستان محلی در خیابان 9دی افزود: این بیمارستان با کمک خیرین با زیربنای 2 هزارمترمربع ساخته خواهدشد و در پایگاه بهداشتی، درمانی جوادیه نیز در آن تزریقات و پانسمان انجام خواهدشد.

وی ضمن قدردانی از مردم در انجام طرح سلامت اجتماعی و چند طرح بهداشتی دیگر گفت: در پایگاه‌های بهداشتی، خدمات ناباروری به مردم ارائه می‌شود که 85درصد هزینه‌ها را دولت تأمین می‌کند و مردم می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.

در شمال شهر بیرجند مدرسه تخریبی نداریم
محمدعلی واقعی مدیرکل اداره آموزش و پرورش استان خراسان جنوبی نیز در ادامه با اشاره به خدمات آموزشی در شمال شهر بیرجند، گفت: خوشبختانه در این قسمت از شهر بیرجند مدارس تخریبی نداریم و 20 مدرسه مستحکم، یک مدرسه درحال ساخت و 6 مدرسه نیاز به بازسازی دارند. همچنین مدرسه شهید قرنی و امام هادی (ع) را تا پایان سال افتتاح خواهیم کرد.

واقعی ضمن قدردانی از زحمات دانشجویان و معلمان در کل استان گفت: مفتخریم که امسال رتبه اول ارتقای نمرات امتحانات نهایی در کشور را کسب کرده و جایگاه یزد را از این استان گرفته‌ایم.    

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۳۵۸۶
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , خراسان جنوبی , میز خدمت , معتمدیان