چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۲۹
مسئول حوزه پژوهش میراث فرهنگی خراسان جنوبی:

مهارت حوله‌بافی روستای خُراشاد در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شد

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی از ثبت مهارت حوله‌بافی (توبافی-تون بافی) روستای خُراشاد در فهرست میراث معنوی کشور خبر داد.
مهارت حوله‌بافی روستای خُراشاد در فهرست میراث معنوی کشور ثبت شد
 
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خراسان تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ سیداحمد برآبادی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: توبافی یا تون‌بافی، به مهارت تولید انواع پارچه‌های سنتی پنبه‌ای یا ابریشمی اتلاق می‌شود که از صنایع دستی اصیل و بومی استان خراسان جنوبی است.
وی افزود: مهارت توبافی با استفاده از دار سنتی پارچه‌بافی که اغلب دو وردی یا چهار وردی است و در محلی به نام "کُل کار" تعبیه شده است انجام می‌شود.

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی بیان کرد: این رشته در سایر روستاها و شهرستانهای استان خراسان جنوبی نیز وجود دارد ولی در مرحله چله‌کشی، بافت و نام ابزار و تجهیزات با سایر روستاهای خراسان جنوبی و دیگر استانهای کشور از قبیل استان خراسان شمالی، یزد، اصفهان، سمنان متفاوت است.
برآبادی اظهار داشت: مهارت حوله‌بافی با روش‌ها و تجهیزات خاص و منحصر به فرد آن و همچنین تعدد هنرمندان بافنده هنوز در روستای خراشاد به صورت پویا و زنده وجود دارد.

وی افزود: این هنر در استان خراسان جنوبی و بالاخص در روستای خراشاد و روستاهای تابعه آن رواج داشته و به طایفه، تیره و قوم خاصی تعلق ندارد.

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی تصریح کرد: این رشته بر اساس نیاز مردم به تأمین برخی ملزومات زندگی گسترش یافته است و رشته حوله‌بافی (توبافی یا تون‌بافی) دارای قدمت تاریخی بسیار طولانی در منطقه است و نقش مهمی در خودکفایی مردم به ویژه زنان روستا ایفا کرده است.

برآبادی اظهار داشت: این مهارت در ششم دی ماه 95 در فهرست میراث معنوی کشور(ناملموس) به ثبت رسیده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۷۶۶
کلمات کليدی: حوله ، بافندگی ، حوله بافی ، میزاث معنوی ، میراث ، فرهنگ