دوشنبه ۷ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۷
یادداشت اختصاصی خراسان تایم - تبلور دیانت و اتحاد

تاریخ نگاری تحصن مردم و روحانیون در بیرجند - قسمت دوم

بیشتر سخنرانان از اهمیت ندادن استاندار به خواسته های مردم و شخص نماینده ولی فقیه گلایه دارند. از ساعت 21 زمزمه آمدن قائم مقام وزیر کشور در جمع متحصنین شروع می شود. شایعه ها می گویند قرار بوده ایشان اول به دیدار جمعیت حامیان استاندار برود.
تاریخ نگاری تحصن مردم و روحانیون در بیرجند - قسمت دوم
 
بیان جریانات تحصن تا روز جمعه 20 اسفند و ماوقع نمازجمعه پرحاشیه آن روزِ مرکز استان و حضور فرستادگان وزیر کشور به بیرجند در قسمت اول این مقاله بیان شد و اینک ادامه ماجرا...

عصر روز جمعه 20 اسفند 1395:
 خبری دهان به دهان می چرخد و در کانال های تلگرامی منعکس می شود، مبنی بر حمایت آیت الله وحید خراسانی از مراجع معظم تقلید از متحصنین که فرموده اند: "در این زمینه با رییس جمهور صحبت خواهم کرد". این جریان از قول یکی از روحانیون متنفذ حاضر در تحصن نقل می شود و به سرعت پخش می شود.

شب قبل به اطلاع مردم رسیده است که احتمالا امشب یعنی شب شنبه فرستادگان وزیر در جمع متحصنین حاضر شوند لذا جمعیت به علت خبر پیام آیت الله وحید و حضور نمایندگان وزیر شلوغ تر از شب های قبل می شود ، کوچه های تنگ و باریک محله چهاردرخت از حجم خودروهای پارک شده در حال انفجار است. انصافاً در دو شب گذشته هیچ شعار و واکنشی نسبت به جناح ها و گروه های سیاسی داده نشده و مدام تاکید می شود این خروش یک قیام دینی است نه یک حرکت سیاسی. لیکن جریان سیاسی که بزرگان آن سکوت اختیار کرده اند و کم تجربه تر ها میدان داری می کنند، پس از مدتها سکوت حالا چندین کمپین حمایتی از استاندار راه انداخته اند و سعی دارند القا کنند که این حرکت، یک حرکت سیاسی است.

البته نگارنده همان زمان به یکی از سران و محرکان جریان سیاسی حامی استاندار بیان داشت که هرگز تلاش نکنید این حرکت را یک حرکت سیاسی معرفی کنید زیرا عملاً اعتراف به قدرت سیاسی آن جریان سیاسی است، جریانی که توانسته یک اعتراض مدنی را 20 روز زنده نگه داد آنهم بدون هیچ حمایت رسانه ای و در عین حال، حمایت هزاران نفر در استان را هم از گوشه و کنار با خود داشته باشد، یعنی یک جریان بسیار بسیار قدرتمند!!!

در هر صورت یک جریان سیاسی خاص اصرار دارد این حرکت را که قطعاً یک جوشش دینی و از سر غیرت مذهبی است یک حرکت سیاسی جلوه دهد؛ لذا در همین راستا جلسه ای در حمایت استاندار، همان شب در محلی با فاصله ای حدوداً دویست متری از محل تحصن برگزار می کنند.

بعد از نماز مغرب و عشا، در محل تحصن طلاب غوغایی است، جمعیت موج می زند. سخنگوی طلاب و چند تن از طلاب با سابقه و ذی نفوذ، سعی در اطلاع رسانی دقیق و لحظه ای به متحصنین و مردم دارند. سخنرانان با سخنان حماسی و انقلابی مردم را به وجد آورده اند. مجریان تلاش دارند شعارهایی با مضامین دینی و انقلابی پخش شود. در این میان یکی از شعارهایی که طرفداران زیادی دارد شعار " درود بر خامنه ای- سلام بر عبادی " است. 

بیشتر سخنرانان از اهمیت ندادن استاندار به خواسته های مردم و شخص نماینده ولی فقیه گلایه دارند. از ساعت 21 زمزمه آمدن قائم مقام وزیر کشور در جمع متحصنین شروع می شود. شایعه ها می گویند قرار بوده ایشان اول به دیدار جمعیت حامیان استاندار برود.

البته این خبر دو روز بعد تکذیب و مشخص می شود چنین دیداری با انان صورت نگرفته است. از جمع حامیان استاندار فقط دو عکس منتشر شد که هم جمعیت اندک انان را نشان می داد و هم فقدان و نبود هیچ کدام از چهره های شاخص یک جریان سیاسی را، که هر دو به زیان آن جریان تمام شد و فقط این میان یکی از روحانیون در ظاهر میانه رو که همیشه خط و ربط های سیاسی اش را پنهان می داشت؛ کاملاً شناخته شد و حضور و سخنانش در ان جمع باعث شد از چشم بسیاری از مردم بیوفتد.

سخنگو اطلاع می دهد که قائم مقام وزیر بیرون داخل خودرو نشسته اند و گفته اند وارد جلسه نمی شوند زیرا اینجا علیه دولت شعار می دهند و مردم نباید شعار دهند و باید سکوت مطلق باشد. سخنگو مکرراً از متحصنین و مردم می خواهد سکوت را رعایت کنند و هیچ شعاری ندهند، حتی صلوات هم نفرستند. آنان اصرار دارند فرستادگان بهانه ای برای عدم شرکت در جمع متحصنین نداشته باشند و جمعیت را ببینند. 40 دقیقه بعد سخنگو در جمع متحصنین اعلام کرد که مذاکره با فرستادگان وزیر نتیجه نداشته و انها رفته اند، خصوصاً که انگار کسی در کوچه به ماشین آنها ضربه ای زده یا شعاری داده. متحصنین به شدت ناراحت هستند.

عده ای در این بین شعارهای تندی می دهند. صاحب تریبون همه را دعوت به آرامش می کند. اعلام می کنند فقط صبور باشید، در صحنه باشید. مذاکره ادامه دارد. ساعت 22 و15 دقیقه اعلام می شود مثل اینکه آقایان مجدداً تصمیم به برگشت گرفته اند. جمعیت کم نشده و مردم صبوری می کنند.

کسی در میان جمع می گوید نقشه دارند که ما را متفرق کنند پس باید حاضر باشیم. جوانی از میان جمعیت فریاد می زند که اگر آنها نمی آیند ما برویم!!! روحانیون او را آرام می کنند. خبر می رسد که فرستادگان وارد حوزه علمیه شدند و در دفتر مدیریت حوزه در حال مذاکره هستند. مجری مجدداً همه را دعوت به آرامش می کند. از روحانیون جمع و طلاب متحصن دعوت می کنند صف های مقابل جایگاه را پر کنند. اقدام امنیتی-حفاظتی خوبی است. احتمال می دهند در جمع نفوذی باشد که بخواهد به زیان جریان انقلابی جمع را متشنج کند.

بالاخره ساعت 22 و 48 دقیقه فرستادگان وزیر راضی می شوند در جمع متحصنان حاضر شوند. هشدار داده اند حتی اگر صلوات بلند بفرستند از انجا خواهند رفت. سخنگوی تحصن خواسته های متحصنین را با زبان بسیار نرمی برایشان بیان می کند؛ قایم مقام وزیر فقط می شنود و می رود . مردم از این قضیه، یعنی از رفتار تحقیرامیز فرستادگان وزیر و تاخیر طولانی مدت و نحوه سخنرانی سخنگو به شدت ناراضی هستند. جلسه قریب ساعت 24 تمام می شود.

عده ای از جوانان پر شور با خنده می گویند " باز وقت شام شد و ما را بیرون کردند!!!" شام متحصنین بسیار ساده است. تاکید می کنند استفاده از این شام برای غیر متحصنین شرعی نیست. آن شب برخوردهای تندی با فیلم بردار صدا و سیما که در حال فیلم برداری بود از سوی متحصنین شد. آنان معترض بودند که چرا فیلم می گیرید در حالی که از رسانه پخش نمی کنید. فیلم بردار جوان می گفت من فقط یک کارمند ساده هستم....

شنبه 21 اسفند 95:
خبر دیدار قائم مقام وزیر همه جا پیچیده. ساعت 8 صبح است که کانال تلگرامی یکی از جریانات رسانه ای تصویری ازصفحه اینترنتی دفتر آیت الله وحید خراسانی را منتشر می کند که خبر حمایت ایشان از متحصنین خراسان جنوبی را رسماً تکذیب کرده است. این جریان رسانه ای، ماجرا را به سرعت بزرگ کرده و منتشر می کند. آنان جریان متحصنین را به دروغ گویی متهم می کنند. راویِ سخن، انسان عادلی است لیکن مشخص می شود منبع خبر در قم انسان صادقی نبوده و تجربه ای می شود تا اخبار با دقت بیشتری منتشر شود.

ساعت حدود 11 است که خبر از عذرخواهی غیر رسمی استاندار و شکستن سکوت ایشان در فضای مجازی منتشر می شود. همزمان انتشار اخباری از جلسه ابتدای صبح فرستادگان وزیر کشور با آیت الله عبادی و جمعی از علما و ائمه جمعه فضای خبری استان را تحت تاثیر قرار می دهد. عده ای واکنش استاندار را نتیجه فشار فرستاد گان وزیر می دانند.

بر اساس اخبار، فرستادگان وزیر رسماً اعلام می کنند احتمال برداشتن و عزل استاندار در حال حاضر امکان ندارد. متحصنین نیز بر حرف و خواسته خود تاکید می کنند. همان روز نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی طی نامه ای به وزیر کشور خواستار عزل استاندار می شوند. البته عصر همان روز یک کانال خبری که در نقش کانال خبری حامی استاندار ظاهر شده است از قول نماینده مردم شریف فردوس نامه نگاری به وزیر را تایید اما درخواست عزل را تکذیب می کند. لیکن سایت فارس نیوز نیز درخواست نمایندگان برای عزل استاندار را منعکس می کند.

از شنبه 21 اسفند 95، رسماً مبارزه مردم خراسان جنوبی در حمایت از دین و مسئله تحصن وارد فاز جدیدی می شود. تعداد زیادی از کانال های خبری فضای مجازی به این مسئله می پردازند. کانال های خبری ضد انقلاب مانند بی بی سی فارسی و آمد نیوز به انتشار اخبار می پردازند و مشخص است که از جریان انقلابی و متحصنین دفاع نمی کنند. روزنامه های کشوری مانند روزنامه جوان قضیه را نشر می دهد. بسیاری از سایت های خبری کشور و کانال هایی با بیش از صدهزار مخاطب نیز مسئله را منعکس می کنند.

دو کانال اصلی خبر رسانی این تحصن، یکدیگر را به تهیه خوراک برای رسانه های ضد انقلاب متهم می کنند. بنده های خد ا نمی دانند برای ضد انقلاب آنها هر دو در قالب نظام اسلامی تعریف می شوند پس فرقی نمی کند برای ضد انقلاب حامی کدام طرف باشی. شام 21 اسفند، محل تحصن شاهد حضور جمعیت است. جمعیت از شب قبل کمتر نشان میدهد. بلافاصله پس از نماز مغرب و عشا نمازگزاران مسجد امام حسین(ع) به جمع متحصنین می پیوندند و بیانیه ای نیز قرائت می کنند. سخنران امشب بسیار حماسی سخن می گوید.

او مسئولین را تهدید به اقدام و عمل می کند، اگر به خواسته های متحصنین بی توجه باشند. متحصنین با تکبیر های بلند این سخن او را تایید می کنند. اخر شب سخنگوی تحصن ضمن گزارش به متحصنین از رخ دادهای جلسه صبح با قایم مقام وزیر، صراحتاً اتفاقات حاشیه ای نماز جمعه روز قبل بیرجند را محکوم می کند و معترضان به ان روحانی را از متحصنین ندانسته و این اعمال را مغایر با روح تحصن می داند . خبر می دهند قرار است جمعی از طلاب اهل خراسان جنوبی و ساکن قم در حمایت از تحصن با آیت الله نوری همدانی عصر فردا یعنی روز یکشنبه 22 اسفند ملاقات داشته باشند.

یک شنبه 22 اسفند95
صبح امروز مجدداً و اینبار صریح تر استاندار از گفته های خود ابراز پیشمانی و ندامت می کند. تماس های مستقیم و غیر مستقیم با دفتر آیت الله عبادی و برخی ذی نفوذان شروع شده است که به هر نحو ممکن تحصن پایان باید. خبرها حاکی است علما تاکید کرده اند این اتش را آنان روشن نکرده اند که خاموشش کنند و هر کس روشن کرده خود باید پیش قدم شود و خاموشش کند. سخنان شب قبل یکی از روحانیون شناخته شده و جوان استان و که مسئولیت یک نهاد انقلابی را نیز داشت در یک جلسه، امروز حواشی زیادی به دنبال داشته است. او ادامه تحصن را کاری اشتباه و این مسئله را باعث تفرقه دانسته است. این سخن او به شدت توسط یک کانال خبری از حامیان استاندار انعکاس یافته و صد البته بین متحصنان نتیجه عکس داشته است.

همچنین نامه سرگشاده آن روحانی حاشیه ساز نماز جمعه 20 اسفند بیرجند که امام جمعه یکی از شهرستان های استان هم می باشد حواشی دیگری را رقم زد. او مدیران تحصن را به عدم صداقت متهم ساخت و از دست یافتنش به اسنادی سخن گفت که نشان می دهد آنان اغراض شخصی دارند!!! رهبران تحصن در واکنش به این نامه درخواست نمودند ایشان اسناد مذکور را منتشر نماید و ضمن تکذیب این اخبار، حق شکایت از او را برای خویش محفوظ دانستند. البته ایشان نیز هرگز پس از این نامه سرگشاده دیگر اسمی از آن اسناد نیاورد!!!

خبرها حاکی است برخی روحانیون ساکن بیرجند که از مخالفان تحصن بوده اند و در قم نفوذ دارند طی تماس هایی زمینه لغو جلسه طلاب و آیت الله نوری همدانی را فراهم آورده اند. این مسئله برای متحصنین سنگین است لیکن به تصمیم مراجع احترام می گذارند و لب به تخریب و جسارت به ساحت مراجع باز نمی کنند. شام یکشنبه 22 اسفند جمعیت کثیری در سالن حوزه حضور دارند. نمازگزاران مسجد توحید بیرجند در حمایت از متحصنین به حوزه آمده اند و این یعنی این جریان در بین عموم مردم موجی ایجاد کرده و مساجد پای کار آمده اند. همان شب بین مسئولان تحصن با توجه به نزدیکی به نوروز و دو بار عذرخواهی استاندار اخباری از تعطیلی موقت تحصن و مراجعه به شهرستان های استان برای تبیین و روشنگری مسئله؛ اخباری رد و بدل می شود. سخنگو مردم را دعوت به حضور حداکثری در شب آینده یعنی شام 23 اسفند می کند. او می گوید فردا شب اخبار مهمی باید گفته شود.

دوشنبه 23 اسفند1395:
صبح روز 23 اسفند کانال خبری خاورستان با انتشار صفحه اینترنتی دفتر آیت الله نوری همدانی حمایت رسمی و قاطعش از متحصنین را رسانه ای و منتشر می کند. حدود ساعت 9 صبح تصویر نامه ای سرگشاده که به امضا حدود 30 تن از طلاب و روحانیون گاهاً مطرح و شناخته شده بیرجند بود منتشر شد. انان در این نامه ضمن تبعیت از ولایت فقیه و حمایت از نماینده ایشان در استان و با توجه به عذرخواهی استاندار خواستار پایان تحصن شده اند. بر اساس اخبار رسیده بلافاصله اعتراض به انها از سوی انقلابیون به علت امضا این نامه آغاز می شود. برخی امضا کنندگان کسانی هستند که قبلا هم در مخالفت با تحصن سخن گفته اند. متحصنین و انقلابیون از این نامه گلایه مند هستند.

انان امضا کنندگان آن نامه را کسانی می دانند که هیچ نقشی در تحصن نداشته اند و اکنون هم حق اظهار نظر ندارند. عده ای دیگر امضا کنندگان نامه را متهم به فعالیت برای بهتر دیده شدن توسط بزرگترین ساکت این تحصن می کنند، هرچند که چندان این نظر قابل قبول نیست زیرا که عده ای از این امضا کنندگان از نزدیکان به دفتر امام جمعه بیرجند بوده اند. برخی دیگر این افراد را متهم به تلاش برای انجام فعالیتی می کنند که هم در اینده متهم به بی طرفی در این مسئله نشوند و هم در قامت مصلحان اجتماعی ظاهر شوند. در هر صورت این تحلیل ها در فضای انقلابیون و متحصنین ادامه دارد.

شام 23 اسفند در محل تحصن جای سوزن انداختن نیست. حدود 100 نفر از مردم غیور و انقلابی منطقه حاجی آباد قاین هم به متحصنین پیوسته اند. ساعت21 است و صحن و سالن حوزه علمیه معصومیه مملو از جمعیت است. سخنرانان به ایراد سخن می پردازند. در نهایت سخنگوی جلسه ضمن تشکر از روحانیون انقلابی و متحصن و مردم غیوری که در این مدت از اینان با پایمردی و حضور در صحنه حمایت کرده اند، اعلام می دارد تحصن ما به علت نزدیکی به ایام نوروز و لزوم تبیین این مسئله بین مردم استان، توسط روحانیون حاضر در تحصن تا پس از تعطیلات نوروز لغو می شود. او مردم را با صدور بیانیه ای از سوی متحصنین دعوت به ایستادگی در مسیر حفاضت از دین می کنند.

امضا کنندگان نامه صبح 23 اسفند، خود را در پایان تحصن شریک می دانند اما در مقابل ؛ رهبران تحصن اعلام می دارند انان تصمیم خود را از روز قبل گرفته بودند و این امتیازی نیست که امضا کنندگان نامه سرگشاده و ساکتان 20 روز اخیر بخواهند در صفحه امتیازاتشان ثبت کنند.

پایان قسمت دوم
ادامه دارد...
در قسمت های بعدی به ابعاد دیگر و اثرات جانبی این رخ داد مهم سیاسی استان خواهیم پرداخت


برای مشاهده قسمت اول کلیک کنید
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۴۶۰۵
کلمات کليدی: تبلور ، تاریخ نگاری ، تاریخ ، تحصن ، ادامه دار ، استاندار ،امام جمعه ، فرماندار ، سیاست ،