جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۷
آیت‌الله مکارم شیرازی :

فاصله طبقاتی جان انسان را غصه‌دار می‌کند

مرجع تقلید شیعیان گفت: یکی از فاجعه‌های زندگی در عصر ما فاصله طبقاتی تلخی است که شاهد آن هستیم که مشاهده وضع زندگی برخی از انسان‌ها در کشور جان و روح آدم را غصه‌دار می‌کند.
فاصله طبقاتی جان انسان را غصه‌دار می‌کند
 
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی خراسان تایم به نقل از خبرگزاری تسنیم؛ آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در دومین شب از مراسم لیالی قدر که در مدرسه امام موسی کاظم(ع) برگزار شد با اشاره به اهمیت شب قدر اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم از فیوضات این شب عزیز بهره کافی را ببریم.

وی با اشاره به شهادت امام علی(ع) افزود: از جمله اعمال این شب عزیز استفاده بیشتر از محضر آن امام همام است که یکی از این موارد نامه امام علی(ع) به فرزند گرامی‌اش امام حسن(ع) است.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به نصیحت امام علی(ع) به امام حسن(ع) تصریح کرد: در این نامه امیرالمؤمنین(ع) به فرزند گرامی‌اش می‌فرماید "بخش الهی قلبت را زنده کن و بخش شیطانی آن را بمیران که این بالاترین نوع زهد است".

وی با اشاره به ویژگی زاهدانه تأکید کرد: ساده‌زیستی حقیقت زهد است و زهد یعنی اشرافیت و تجمل را از زندگی بیرون کردن است.

استاد برجسته حوزه علمیه با بیان حدیثی از امام صادق(ع) خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهید در دنیا زندگی سالم و باآرامشی داشته باشید زرق‌ و برق زندگی دنیا را از دل بیرون کنید و زندگی ساده و زاهدانه‌ای را بر پا کنید.

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به مفهوم زهد از نظر امیرالمؤمنین(ع) ادامه داد: تمام زهد در این است که برای چیزی که از دست داده‌ای ناله و انابه نکن و برای چیزی هم که به دست آوردی دلبسته و مغرور نشو که این تمام و کمال زهد است.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه "در هیچ جایی به‌اندازه کشور ما از امام علی(ع) سخن به میان نمی‌آید"، تأکید کرد: آیا در عرصه عمل هم زندگی ما علوی است، آیا ما ساده‌زیستی علی(ع) را در زندگی خود وارد کرده‌ایم؟

وی با اشاره به عواقب زندگی اشرافی و پرتجمل خاطرنشان کرد: معتقدم حداقل 50 درصد جوانانی که منتظر وارد شدن خانه بخت هستند به‌خاطر همین تجملات و خواسته‌های نادرست نتوانستند زندگی مشترک خود را شروع کنند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به نامه امام علی(ع) به یکی از نمایندگان خود که در مجلسی که فقط اغنیا حضور داشتند شرکت کرده بود، گفت: اگر زندگی تجملاتی شد باید هزینه آن را بپردازد تا بتواند آن زندگی اشرافی را اداره کند و این جایی است که باید حلال و حرام الهی را با هم بیامیزد.

وی تأکید کرد: یکی از فاجعه‌های زندگی در  عصر ما فاصله طبقاتی تلخی است که شاهد آن هستیم که مشاهده وضع زندگی برخی از  انسان‌ها در کشور جان و روح آدم را غصه‌دار می‌کند.

آیت‌الله مکارم  شیرازی با اشاره به مؤلفه‌های امنیت تصریح کرد: فاصله طبقاتی مهمترین چیزی است که امنیت یک جامعه را تهدید می‌کند در حالی که خیلی از مردم در مایحتاج زندگی روزانه خود مانده‌اند حقوق‌های نجومی در جمهوری اسلامی تصویب می‌شود که این وضع حقوق‌های نجومی در شرایط فقر عمومی بسیاری از مردم هیچ توجیهی ندارد.

مرجع تقلید شیعیان خاطرنشان کرد: مملکت را با شعار نمی‌شود اداره کرد، کشور ما بیشترین حرف را از امام علی(ع) می‌زند اما آیا در عرصه عمل هم همین‌طور است، چقدر نحوه اداره کشور ما به مشی و روش حکومتی امام علی نزدیک است؟

مرجع تقلید شیعیان با اشاره به عدالت زبانزد امام علی(ع) تصریح کرد: لحظه‌های زندگی امام علی تماماً درس است که حتی در بستر شهادت نیز اصل عدالت و رسیدگی به محرومان را از یاد نمی‌برد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۶۶۲۷
کلمات کليدی: اداره ،کشور ،مرجع تقلید شیعیان ، مؤلفه‌های امنیت،حقوق‌های نجومی ،جمهوری اسلامی، امام علی