پنجشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۵

احتمال رسیدن قیمت نفت به ۸۰ دلار در صورت بازگشت تحریم‌های ایران

کارشناسان موسسه تحقیقاتی جی.پی.مورگان معتقدند دلیل اصلی افزایش قیمت نفت در ماه های اخیر، تحولات کشور سوریه بوده است و در صورت تحریم مجدد ایران از سوی آمریکا و کشورهای اروپایی، انتظار می رود قیمت نفت به بیش از ۸۰ دلار افزایش یابد.
احتمال رسیدن قیمت نفت به ۸۰ دلار در صورت بازگشت تحریم‌های ایران
 
به گزارش خراسان تایم تحلیلگران موسسه جی.پی.مورگان معتقدند اگر آمریکا و اتحادیه اروپا مجددا تحریم ها علیه ایران را برقرار کنند، قیمت نفت برنت به ۸۰ دلار در هر بشکه می رسد.
به گفته آن ها، ریسک هایی که ممکن بود تابستان امسال از طریق تحریم ایران محقق شوند، به دلیل تحولات سوریه، تا حدی سریع تر از قبل در حال ظاهر شدن هستند، که موجب افزایش قیمت نفت در هفته های اخیر شده است.
اما با توجه به اینکه تولید نفت سوریه به دلیل جنگ داخلی ۷ ساله در این کشور قبلا کاهش یافته است، بالا گرفتن درگیری ها در این کشور احتمالا تاثیر ناچیزی بر بازار نفت دارد.
تصمیم احتمالی دولت آمریکا در ماه می در مورد تحریم های ایران، ممکن است آغاز فرایندی باشد که فشار را بر بازار نفت حفظ کند و موجب افزایش قیمت ها و آشفتگی بالاتر از حد متوسط در بازار گردد.
این تحلیلگران بازگشت تحریم های ایران را به جای مقایسه با شوک های نفتی سال های ۱۹۷۳، ۱۹۷۹ و ۱۹۹۰ با تحولات بهار عربی در سال ۲۰۱۱ مقایسه کرده اند. تحلیلگران جی.پی.مورگان پیش بینی کرده اند که رشد قیمت ها به دلیل بازگشت تحریم های ایران ۳ تا ۶ ماه ادامه یابد و پس از ان افزایش تولید نفت شیل آمریکا موجب کاهش مجدد قیمت ها شود.
علاوه بر این انتظار می رود بازارهای بورسی و اعتباری جهان نیز از افزایش قیمت نفت به ۸۰ دلار استقبال نکنند. اما به نظر می رسد در نتیجه عوامل ژئوپلتیک که ممکن است تا چند ماه ادامه داشته باشد، افزایش قیمت نفت گریزناپذیر باشد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۴۶۶۶
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , نفت , دلار