شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۱
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران خبرداد:

رفع ۲ میلیون هم‌پوشانی بیمه‌ای در کشور

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران از رفع هم‌پوشانی دو میلیون نفر بیمه شده در سطح کشور خبر داد و گفت: آئین‌نامه ارزیابی وسع در کمیته تخصصی کمیسیون اجتماعی دولت تصویب و به زودی تحویل صحن علنی مجلس خواهد شد.
رفع ۲ میلیون هم‌پوشانی بیمه‌ای در کشور
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم، طاهر موهبتی، مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران، صبح امروز در دیدار باحجت الاسلام و المسلمین سیدعلیرضا عبادی، نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی با بیان اینکه حدود ۶۵ درصد از افراد تحت پوشش بیمه سلامت کشور را مردم خراسان جنوبی تشکیل می‌دهند، اظهار داشت:این میزان، بالاتر از میانگین کشوری است و نشان از آن است که هرچه تعداد بیمه شدگان بیشتر باشد، اشتغال آن ناحیه نیز بیشتر است.
وی با اشاره به اینکه اکنون حدود ۴۰میلیون نفر تحت پوشش خدمات بیمه استان هستند، ادامه داد:از این تعداد، ۲۲ میلیون نفر تحت پوشش بیمه رایگان روستایی هستند و این در حالی است که دولت، به ازای هر ۱ میلیون نفر باید چیزی حدود ۵۸۰۰ میلیارد تومان هزینه کند.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت کشور تعداد افراد تحت پوشش صندوق کارکنان دولتی را ۵ میلیون و ۶۰۰ نفر و تعداد بیمه شدگان کمیته امداد را ۶۰۰ هزار نفر ذکرکرد و گفت:به دلیل عدم ارزیابی توان مالی مردم به جای ۵ میلیون، حدود ۱۱ میلیون نفر به سمت بیمه رایگان کشیده شدند و حدود ۲۰۰ میلیون دفعه، افراد تحت پوشش بیمه، به مراکز ارائه دهنده خدمات مراجعه می‌کنند که ۵۰ درصد این تعداد، از خدمات بستری و مابقی از خدمات سرپایی استفاده می‌کنند. این در حالی است که حدود ۹۰درصد هزینه درمان آنان توسط دولت پرداخت می‌شود.
موهبتی از حذف ۲ میلیون هم پوشانی بیمه‌ای خبر داد و افزود:از بین ۸۰ میلیون جمعیت ایران که حدود ۶ و یا ۷ میلیون نفر فاقد دفترچه هستند، حدود ۷۰ میلیون دفترچه در دست مردم است به طوری که برخی از خانواده‌ها ممکن است ۳ دفترچه بیمه داشته باشند. حدود ۲۰۰ هزار هم پوشانی را نیز در نیروهای مسلح شاهد بودیم که اکنون حدود ۵۰ درصد آن حذف شده‌است.
وی هدفمند کردن بیمه رایگان به سمت گروه‌های نیازمند را از دیگر برنامه‌های سازمان بیمه سلامت کشور دانست و خاطر نشان کرد:در تمام دنیا، بیمه رایگان فقط مختص افراد نیازمند است و سرانه ما، یک به ده و گاهی یک به بیست دنیاست.
مدیرعامل سازمان بیمه کشور یکی از اتفاقات مثبت اخیر را فراهم کردن زیرساخت‌های فنی دانست و نیز تصریح کرد:در دنیا کمتر جایی مانند ایران یافت می شود که با وجود محدودیت منابع، این گونه خرج می‌کند به طوری که بعد از هر ۱۸۰ روز، فرد می‌تواند سی تی برود.
موهبتی از اجرای ۶ماهه طرح پایلوت در کرمان خبرداد و گفت:تمام تلاش خود را می‌کنیم که در شهرهای کوچک، پایلوت اجتماعی داشته باشیم، هرچند ممکن است در ابتدا این تغییر رفتار با مقاومت مردم مواجه شود، ولی این کار را با قدرت شروع کردیم و با سرعت پیش می‌بریم.
وی با اشاره به حذف دفترچه‌های تأمین اجتماعی و در نتیجه صرفه جویی در قطع حدود ۱۰۰هزار درخت در سال به علت اجرایی شدن این طرح، اظهار داشت:مصرف زیاد دارو، خسارت هایی را به همراه دارد و منابع  کشور را هدر می دهد. امروز طرحی پیش بینی شده است که داروهای خاص، صرفا با تشکیل پرونده به افراد تحویل داده شود.
مدیرعامل بیمه سلامت کشور از وجود ۲ هزار و پانصد قلم دارو در پوشش سازمان بیمه سلامت کشور خبر داد و خاطرنشان کرد:یکی از چالش‌های مقام معظم رهبری، تأمین منابع پایدار در زمینه سلامت است که در این خصوص باید بخشی از مالیات افزوده را به بخش سلامت اختصاص دهیم.
موهبتی ادامه داد:حدود ۱ میلیون نفر از افراد تحت پوشش کمیته امداد، به بیمه سلامت پیوستند و سامانه ۱۶۶۶ آماده پاسخگویی به مردم است که هم به آن‌ها اطلاعات می دهد و هم مدیران استانی، باید هر یک هفته درمیان به مردم توضیح داده و به حرف آنان گوش کنند.
وی در پایان افزود:اکنون هزینه بیمه سلامت مردم از ۷۰ درصد به ۴۵ یا ۴۷ درصد رسیده است و حدود ۷۰۰ هزار مراجعه در طول سال، گزارش شده است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۲۳۵۶
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , بیمه سلامت , دولت