دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۰

مقتضیات استان‌ها در تصمیمات ارزی لحاظ نمی‌شود

رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند گفت:مقتضیات استان‌ها در تصمیمات ارزی لحاظ نمی‌شود.
مقتضیات استان‌ها در تصمیمات ارزی لحاظ نمی‌شود
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از مهر، علیرضا خامه‌زر در کمیته کارشناسی شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی اظهارکرد: متأسفانه تصمیمات حوزه ارزی در تهران گرفته می‌شود و مقتضیات ارزی استان‌ها در نظر گرفته‌نمی شود که این مسئله آسیب‌زا است.
رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند با اشاره به اینکه بر اساس آمار جهانی افغانستان ۹ میلیارد دلار واردات داشته است، بیان‌کرد: از این میزان واردات بخشی توسط ایران(حدود سه میلیارد دلار) صورت گرفته و مابقی آن به وسیله کشورهایی چون هند، چین، پاکستان، ترکیه و امارات انجام شده است.
خامه‌زرگفت: در خراسان‌جنوبی و در صادرات با کشور افغانستان انتقال ارز را با سازوکاری که دولت پیش‌بینی کرده، نمی‌توانیم انجام دهیم و در این راستا باید تدابیری در این زمینه اندیشیده شود.

سود صرافان گاه از سود معامله تاجر بیشتر می‌شود
رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه از گذشته انتقال ارز در ارتباطات با افغانستان از طریق صرافی ها صورت می‌گرفته است، بیان کرد: این مسئله در حال حاضر نیز ادامه دارد و از این جهت بیان می‌کنیم که سود صرافان گاه از سود معامله تاجر بیشتر می‌شود.
خامه‌زرگفت: در شرایط فعلی در صادرات با افغانستان ما هیچگاه ارزی مشاهده نمی‌کنیم و تاجر ریال دریافت می‌کند و از طرف دیگر خروج ارز و دلار از کشور افغانستان ممنوع است.
وی اظهارکرد: بعد از فرا و نشیب و تصمیم‌گیری‌های متعدد در حال حاضر فعالان حوزه تجارت در مبادلات با افغانستان و عراق نیز باید بحث برگشت ارز را داشته باشند که بارها گفته شده این مسئله مشکلاتی را به وجودآورده است.
رئیس کمیسیون مدیریت واردات و توسعه صادرات اتاق بازرگانی بیرجند با بیان اینکه حتی معافیت مالیاتی صادرکننده منوط به تعهد ارزی شد، بیان کرد: چرا در تصمیم گیری‌ها به فعالیت‌های ۲۰ ساله یک تاجر و تعهداتی که او داشته است، توجه نمی‌کنیم.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۴۶۷۸
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , ارز , صادرات