پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۰۱

راه‌اندازی 31 مرکز مثبت زندگی در خراسان جنوبی

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با بیان اینکه 31 مرکز مثبت زندگی در سطح استان راه‌اندازی می‌شود، گفت: مددجویان می‌توانند خدمات اولیه مانند تشکیل پرونده و همچنین درخواست‌های خود را از طریق مراکز مثبت زندگی پیگیری کنند.
راه‌اندازی 31 مرکز مثبت زندگی در خراسان جنوبی
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری ایسنا، علی عرب نژاد اظهار کرد: ۶۸ نفر از متقاضیان مراکز مثبت زندگی که موفق به کسب امتیاز لازم از مستندات اعلام شده از سازمان بهزیستی شدند، به مصاحبه تخصصی دعوت و توسط تیم مصاحبه‌کننده متشکل از مدیران ارشد اداره کل، مورد ارزیابی قرار گرفتند.
وی با بیان اینکه از این تعداد، در نهایت 31 مرکز در سطح استان راه‌اندازی می‌شود، افزود: از ابتدای شروع نام‌نویسی و فراخوان برای متقاضیان واجد شرایط مراکز مثبت زندگی 178 متقاضی ثبت‌نام کرده که 114 مورد از متقاضیان در دبیرخانه مثبت زندگی ثبت شدند که بلافاصله طی ۸ روز، تیمی شش نفره متشکل از مدیر کل و معاونین تخصصی بهزیستی، متقاضیان را مورد مصاحبه قرار دادند.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی بیان کرد: هدف اصلی از تاسیس این مراکز ارائه خدمات مطلوب و تسهیل دسترسی گروه‏های هدف به خدمات سازمان است، اما از دیگر اهداف این مراکز می‌توان به افزایش آگاهی عموم افراد جامعه از وظایف، فعالیت‏ها و خدمات سازمان بهزیستی، کاهش ترددهای غیرضروری به مراکز و ادارات بهزیستی، گسترش و فراگیری خدمات سازمان و توزیع عادلانه خدمات سازمان نام برد.

عرب نژاد ادامه داد: ایجاد شفافیت در فرآیند ارائه خدمات سازمان، ارائه مجموعه‌ای از خدمات سازمان در یک مرکز، تقویت رویکرد خانواده‌محور و اجتماع‌محور در ارائه خدمات سازمان، گسترش رویکرد ارائه خدمات به صورت فعال، مدیریت بهینه منابع و افزایش بهره‌وری، افزایش رضایتمندی مردم از خدمات سازمان، افزایش ظرفیت مشارکت بخش غیردولتی و کاهش تصدی‌گری دولت، نیز از دیگر اهداف است.

وی بیان کرد: ارتقاء کیفی و کمی خدمات سازمان، فراهم شدن امکان ارائه خدمات به صورت الکترونیکی، بهبود، اصلاح و حذف فرآیندهای موازی، امکان طراحی برنامه‌‏های جدید برای رفع نیازهای روز جامعه هدف، کاهش بهای تمام شده ارائه خدمات، تسهیل اخذ بازخورد از ارائه خدمات، تسریع گسترش برنامه‏های استاندارد و ارائه خدمات از طریق شبکه مراکز نیز  از دیگر اهداف برای راه‌اندازی این مراکز است.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی با اشاره به خدمات و فعالیت‏های قابل ارائه در مراکز مثبت زندگی، افزود: طبق دستورالعمل مراکز مثبت زندگی، بهزیستی استان فعالیت‏هایی را بدون نیاز به صدور پروانه فعالیت جداگانه به مراکز مثبت زندگی واگذار می‌کند.

مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی بیان کرد: ثبت درخواست فرزندخواندگی و تشکیل پرونده اولیه، ثبت درخواست و تشکیل پرونده و پاسخگویی به مراجعین، انجام مصاحبه اولیه، اخذ و بررسی مدارک، بازدید از منزل، تحلیل، تشخیص و تعیین اولویت‏های نیاز مددجو و ارائه پیشنهاد برنامه کمکی، ارجاع درخواست‌های جامعه هدف اعم از مالی و معرفی نامه، پیگیری امور مددکاری خانوار از جمله فعالیت‌های این مراکز خواهد بود.
عرب نژاد ادامه داد: ارجاع به مراکز سطح بالاتر و سایر دستگاه‏ها، نیازسنجی و داشته سنجی محلی، شناسایی داوطلبین، خیرین و معتمدین محلی و حمایت طلبی، شناسایی، بررسی و تحلیل وضعیت اجتماعی محله، تسهیل گری و تشکیل تیم محل CBO و اقدامات اجتماع محور، شناسایی فعال جامعه هدف و ارائه آموزش‏های تشکیل و تحکیم خانواده از دیگر فعالیت‌هاست.

وی افزود: ارائه آموزش‏های مهارت‏های زندگی و پیشگیری از آسیب‏های اجتماعی، آگاه‌سازی برای پیشگیری از معلولیت‏ها، غربالگری سطح یک پیشگیری از معلولیت‏ها، ارجاع و پیگیری شامل؛ غربالگری بینایی، شنوایی، اختلالات ژنتیک، اتیسم از دیگر موارد مدنظر در این مراکز است.
مدیرکل بهزیستی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: انجام استعلامات و پیگیری‏های مورد نیاز، اطلاع‌رسانی و معرفی خدمات سازمان، همکاری در اجرای طرح‏ها و برنامه‏های جدید سازمان و جلب مشارکت‏های مردمی اعم از نقدی و غیرنقدی از دیگر فعالیت‌ها خواهد بود.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۶۹۳۸
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , بیرجند , بهزیستی , خراسان جنوبی