شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۰۹:۴۸

دو ایستگاه جدید سنجش کیفی هوا در خراسان جنوبی به بهره برداری رسید

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی از نصب و راه اندازی دو ایستگاه جدید پایش گرد و غبار در شهرستان‌های بیرجند و زیرکوه خبر داد.
دو ایستگاه جدید سنجش کیفی هوا در خراسان جنوبی به بهره برداری رسید
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری مهر، حسن اکبری صبح شنبه در مراسم افتتاح همزمان این ایستگاه‌ها اظهار کرد: سال گذشته اعتباری بالغ بر ۷ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی به اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در راستای مقابله با پدیده گرد و غبار اختصاص یافت که بر این اساس طرح‌ها و پروژه‌های متعددی در استان تعریف و اجرا شد.

وی با اشاره به این موضوع که بیش از دو میلیون هکتار از وسعت استان را کانون‌های بحرانی فرسایش بادی تشکیل داده است، گفت: فعالیت‌های انسان ساز بر این موضوع تأثیر بسزایی گذاشته و نیاز بود تا این اداره کل دستگاه‌ها و تجهیزات لازم در زمینه پایش و آنالیز گرد و غبار در استان را دارا باشد.
اکبری بیان کرد: از محل اعتبارات اختصاص داده شده به این استان در جهت مقابله با پدیده گرد و غبار، اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان جهت این موضوع اختصاص داده شد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی تصریح کرد: در استان ۳ ایستگاه سنجش کیفی هوا یکی در مرکز استان و دو ایستگاه در شهرستان‌های نهبندان و سرایان مستقر است لذا با توجه به نیاز استان و همچنین وسعت مناطق متأثر از پدیده گرد و غبار با وجود ۳۵ کانون بحرانی گرد و غبار، به ایستگاههای بیشتری در زمینه کنترل، پایش و آنالیز نیاز بود.
وی ادامه داد: با اختصاص این اعتبار، دو ایستگاه پایش جدید برای استان خریداری و یک ایستگاه در مرکز استان و دیگری در شهرستان زیرکوه نصب و راه اندازی شد.

اکبری با اشاره به این موضوع که با اضافه شدن این دو دستگاه جدید، تعداد ایستگاههای سنجش کیفی هوا در استان به ۵ ایستگاه رسید اظهار کرد: این ایستگاه‌ها قابلیت سنجش ذرات با قطر ۲.۵ و ۱۰ میکرون را دارا بوده و یکی از ویژگی‌های ایستگاه‌های جدید خریداری شده در مقایسه با دیگر ایستگاه‌ها، ارائه داده‌ها به صورت لحظه‌ای و بدون تاخیر است.
به گفته وی داده‌های این ایستگاه‌ها از طریق سامانه پایش کیفی هوای کشور به صورت روزانه در قالب شاخص کیفی هوای منطقه ( AQI ) در دسترس عموم است.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۸۶۳۵
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , محیط زیست , خراسان جنوبی , بیرجند