چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۳۹

پیگیری استاندار خراسان جنوبی برای ارائه راهکارهای مقابله با قاچاق

استاندار خراسان جنوبی، توسعه زیرساخت‌ها برای کمک به ارتقاء جایگاه کمیسیون استان را در دیدار با رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور پیگیری و ایجاد نمایندگی گمرک و احداث انبار ذخیره کالاهای قاچاق را راهکارهایی برای کمک به ارتقاء شرایط و توانمندی این گلوگاه در مقابله با قاچاق عنوان کرد.
پیگیری استاندار خراسان جنوبی برای ارائه راهکارهای مقابله با قاچاق
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری ایسنا، حمید ملانوری، سه شنبه شب ۲۳ دی در دیدار با رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور به موقعیت جغرافیایی استان اشاره کرد و گفت: قرار گرفتن استان در مسیر کریدورهای اصلی، کشور، شرایط خاصی را بر محورهای مواصلاتی حاکم کرده است.

وی تصریح کرد: مرزی بودن استان و داشتن طولانی ترین مرز مشترک با افغانستان که مراودات تجاری با این کشور را به همراه دارد، نیز شرایط ویژه ای را برای خراسان جنوبی رقم زده است.
استاندار خراسان جنوبی اظهار کرد: این شرایط سبب شده، خراسان‌ جنوبی، ناخواسته در مسیر انتقال کالاهای قاچاق از مرزهای جنوبی به مناطق میانی و شمالی کشور قرار گیرد.

ملانوری، تشدید قاچاق کالا و ارز و بالطبع افزایش مأموریت‌ها برای مهار این آسیب را از پیامدهای این موقعیت جغرافیایی برشمرد.
وی بالا بردن ضریب سازمانی کمیسیون مبارزه با قاچاق کالا وارز استان از درجه ۲ به درجه یک را خواستار شد و گفت: این ارتقاء، افزایش حجم اعتبارات، تعداد پست‌های سازمانی و آمار  نیروها را به همراه دارد که قطعاًدر گسترش سطح خدمات مؤثر است.
استاندار خراسان جنوبی به ساختمان نیمه کاره کمیسیون اشاره کرد و ادامه داد: این ساختمان در حال حاضر ۹۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که در مذاکرات قبلی، برای تکمیل این پروژه ۲۰۰ میلیون تومان وعده داده شد که تخصیص آن می تواند، این ساختمان را تا پایان سال به نتیجه برساند.

وی بر ضرورت تکمیل و بهره برداری از این ساختمان تأکید کرد و با اشاره به ضعیف بودن زیرساخت‌ها در گلوگاه دیهوک، گفت: این گلوگاه در محور مواصلاتی بندرعباس–خراسان رضوی و استان‌های میانی قرار گرفته است.
ملانوری، ایجاد نمایندگی گمرک و احداث انبار ذخیره کالاهای قاچاق را راهکارهایی برای کمک به ارتقاء شرایط و توانمندی این گلوگاه در مقابله با قاچاق عنوان کرد.

وی افزود: احداث انبار با وجود حجم کالایی که در این گلوگاه شناسایی می‌شود، از نیازهای ضروری است.
سردار مؤیدی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور در این دیدار، دستورات لازم برای تحقق مطالبات استان و درخواست های ارائه شده را صادر کرد.

برای بازگشایی مرز یزدان آمادگی کامل داریم
استاندار خراسان جنوبی همچنین در گفتگوی صوتی و تصویری با والی استان فراه افغانستان گفت: به لحاظ تجهیزات، امکانات و نیرو، برای بازگشایی مرز یزدان آمادگی کامل داریم.
وی افزود: مرز یزدان، طی سال‌های گذشته، کمک‌های خوبی به مباحث تجاری دو کشور کرده، اما متأسفانه الان تعطیل است.
وی با اشاره به ارتباط جاهد والی فراه با دولت افغانستان تصریح کرد: شما می‌توانید با استفاده از این ظرفیت، از دولت بخواهید نسبت به بازگشایی این مرز مساعدت کند.

استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه فعالیت دوباره مرز یزدان، موافقت دولت افغانستان را لازم دارد، افزود: افزایش مراودات تجاری بین فعالان و تشکل‌های اقتصادی دو طرف مانند اتاق‌های بازرگانی، صنایع و تعاون، شرکت فعالان اقتصادی در رویدادهای نمایشگاهی و همچنین برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در فراه از جمله اقدامات مهمی است که می‌تواند به توسعه اقتصادی دو کشور منجر شود.
ملانوری با اشاره به مرز مشترک طولانی دو استان خراسان جنوبی در ایران و فراه در افغانستان، زمینه‌های افزایش تعاملات دو کشور را تشریح کرد.

وی درخصوص تشکیل کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی بین خراسان جنوبی و فراه گفت و یادآور شد: اعضای این کمیسیون می‌توانند از بخش دولتی و خصوصی اقتصادی استان تأمین شوند.
ملانوری، شکل گیری هر چه سریع تر این کمیسیون و برگزاری نشست‌ها و جلساتی برای حل و فصل مسائل موجود در راستای ارتقاء سطح مراودات دو کشور را خواستار شد.

وی به اشتراکات فرهنگی و مذهبی دو کشور اشاره و اظهار کرد: با عنایت به این موضوع، همکاری‌های علمی و فرهنگی و تبادل استاد و دانشجو بین دو منطقه نیز می‌تواند زمینه‌های تعامل دو استان را افزایش دهد.
ملانوری با تأکید بر نقش چشمگیر گذرگاه‌های مرزی ماهیرود در افزایش تبادلات اقتصادی، برای حل مشکلات تأخیر در تخلیه بار کامیون‌های سوخت ایرانی در گمرک ابونصر فراهی پیشنهاداتی ارائه کرد.

وی از برنامه‌های استان برای تکمیل زیرساخت‌های ماهیرود گفت و توجه افغانستان به این منطقه مرزی را خواستار شد.
استاندار خراسان جنوبی ضمن اشاره به ظرفیت‌های درمانی قابل توجه در استان، تصریح کرد: خراسان جنوبی برای پذیرش توریست درمانی استان فراه اعلام آمادگی می‌کند.
ملانوری در پایان این مذاکرات تصویری، والی فراه و سایر مدیران این ولایت را برای سفر به استان خراسان جنوبی به صورت رسمی دعوت کرد.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۸۸۳۰
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , خراسان جنوبی , بیرجند , قاچاق , استاندار