سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۵
حسین بذرگری:

هیئت‌ها سیاسی باشند اما حزبی نه

حسین بذرگری: وقتی دم از سیاست و هیئت سیاسی می زنیم منظور این نیست که هیات باید جبهه گیری سیاسی داشته باشند یا سمت و سو به جریان و طیف سیاسی خاصی بگیرند.
هیئت‌ها سیاسی باشند اما حزبی نه
 
ماه محرم که می شود کل جامعه حال و هوای خاصی پیدا می کند و حتی طبق برخی گزارش ها آمار خلاف و دزدی ها کاهش می یابد که اینها همه از برکت این ماه است اما از سویی دیگر متاسفانه یک سری آسیب هایی در این ایام به وجود آمده است که نیاز فوری به بر طرف شدن دارد زیرا اگر ریشه دار شد کنترل آن بسیار سخت می شود و ممکن است آسیب‌های جدی به این دستگاه وارد کند.
یکی از این آسیب‌ها بحث هیات سکولار می باشد و با توجه به تاثیری که مداح و واعظ و به طور کلی هیات بر مردم دارند توجه به آن اهمیت خاصی دارد.
اگر هیئت به سویی رود که در آن بحثی از سیاست نباشد می شود همان چیزی که انگلیس می خواهد می شود نمونه بعضی از هیات که در عراق فعالیت دارند.
البته وقتی دم از سیاست و هیئت سیاسی می زنیم منظور این نیست که هیات باید جبهه گیری سیاسی داشته باشند یا سمت و سو به جریان و طیف سیاسی خاصی بگیرند ، هیئت های ما باید انقلابی خالص باشند و به‌دور از حزب و جناح گرایی به دنبال بیان و بررسی مشکلات مردم و جامعه باشند که خود این موضوع بر پیشرفت جامعه تاثیرات زیادی دارد.
اینکه ما در هیئتی وارد شویم و ساعات زیادی رو به عزاداری بپردازیم اما تفکر و عقیده ما در آن هیئت و خود آن هیئت جدایی دین از سیاست باشد و در هیئت حرفی از سیاست و مشکلات مردم زده نشود مشخص می شود که فقط از قیام امام حسین (ع)مبحث گریه و عزایش را متوجه شده ایم و اصل قیام امام حسین که کاملا سیاسی بود و علاوه بر موضوع امر به معروف و نهی از منکر مبحث حق خواهی و حق طلبی نیز بود را درک نکرده ایم.
البته این مشکل درست است که از سوی دشمنان خارجی ویژه همراهی و هدایت می شود اما بیشترین تاثیر را خودی ها دارند و ما باید از درون مراقب باشیم ، مردم مواضب باشند که به این گونه هیات ها ورود پیدا نکنند حضور نیافتن در همین هیئت ها و کم شدن تعدادشان تاثیر زیادی دارد و سعی کنند به سمت هیئت هایی بروند که نفی کننده این تفکر هستند.
برخی از هیئت ها و منابر و مجالس اهل‌بیت(ع) راجع به اشخاص صحبت می کنند ولی رابطه آنها را با امت امروز قطع می کنند؛ مثلا راجع به کربلا صحبت می کنند ولی راجع به مثل ها و تکرارهای تاریخ آن سخن نمی گویند.
زمانی که در نماز، تابع امام جماعت هستیم چگونه تصور می کنیم که نباید از اهل‌بیت(ع) تبعیت کنیم؛ برخی ها به خاطر مسایلی که در روز کربلا رخ داد به حدی گریه و بی تابی می کنند که به حد مرگ می افتند ولی حاضر نیستند در خصوص مسایلی که در همین مسیر در سیر تاریخ رخ داده است کوچکترین مداخله ای کنند و در مورد مشکلات جامعه و مسئولین صحبت کنند.
باید سعی کنیم که به سمتی برویم که این جمله مقام معظم رهبری که فرمودند هیئت سکولار نداریم در جامعه به طور کامل عملی و نهادینه شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۸۱۱۹
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , سکولار , هیئت