دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۶
سید مصطفی موسوی‌نژاد:

نقش‌آفرینی لاریجانی در موضوعی که ظریف هم گردن نمی‌گرفت/اعتراف ظریف به عدم دخالت FATFدر گرانی و ارزانی دلار

سید مصطفی موسوی‌نژاد: برجامی که آب خوردن مردم به آن ربط داشت سرانجامش شد گرانی های افسار گسیخته امروز، سرانجام FATF که هیچ تضمینی ندارد چه خواهد شد؟
نقش‌آفرینی لاریجانی در موضوعی که ظریف هم گردن نمی‌گرفت/اعتراف ظریف به عدم دخالت FATFدر گرانی و ارزانی دلار
 
همزمان با تصویب FATF در مجلس به صورت کوتاه به بررسی آن می پردازم.
این گروه از سال 2000یک لیست سیاه تشکیل داد و آنها را کشورهای پرخطر برای سرمایه گذاری معرفی کرد و از سال 2009برای اولین بار نام ایران وارد این لیست سیاه شد و از آن به بعد در آن حضور داشت .
کمیسیون امنیت ملی مجلس در گزارش 6ماهه دوم خود درسال 96 به باج گیری کشورهای 5+1در باره برجام اشاره کرد و بیان شد که «برخلاف متن صریح برجام ، متاسفانه 5+1به بهانه FATF تحریم‌های مالی را رفع نمی کند در حالی که اینها بهانه‌های واهی هستند» بر همین اساس دولت یک دستور العملی را تدارک دید تا این مشکل را حل کند.
از سویی دیگر در حالی که FATF به تصویب مجلس و شورای نگهبان نرسیده بود بانک مرکزی سیاست‌های  FATF را به بانک‌های کشور ابلاغ کرد و بسیاری از بانک‌ها اکنون نیز در حال اجرای این سیاست‌ها هستند .یکی از این ابزار ها نصب نرم افزار شناخت نهادهای تحریمیست که با اجرای آن بانک های داخلی از دادن خدمات به نهاد های تحریمی محروم می‌شوند.
یکی از جنجالی ترین مواردی که در این داستان موجب دعوای طرفین شده است تعریف تروریسم از سوی FATF و تفاوت آن با نگاه جمهوری اسلامی است.در واقع آن‌ها گروه‌های مقاومت در لبنان، عراق و سوریه را نیز تروریست دانسته و در صورت کمک مالی به آنها تحریم در راه خواهد بود در حالی که اینها از دید جمهوری اسلامی ایران تروریست نیستند.
این موضوع دعوای دیگری را نیز در ایران راه می اندازد بعضی وزارت خانه ها همچون وزارت ارشاد و دفاع ، برخی نهادها چون صدا و سیما و برخی افراد چون سردار سلیمانی در لیست سیاه تحریمی هستند.در صورتیکه بانک‌های داخلی ما به این افراد خدمات بدهند تحریم خواهند شد لذا این موضوع باعث آغاز مناقشات عظیمی در داخل ایران می شود.
همچنین FATF به منظور نظارت بر عدم تامین مالی تروریسم تراکنش‌های مالی داخل ایران را رصد خواهد کرد . آنگاه باید منتظر دستور مسدود کردن حساب مالی نهادهای تحریم شده آمریکا در داخل ایران باشیم که فاجعه ای امنیتی-مالی محسوب می شود.
شما در نظر بگیرید وقتی دیوید کوهن معاون وزیر خزانه داری آمریکا یکی از مهم‌ترین ابزار های پیاده سازی تحریم بانکی علیه ایران را FATF معرفی می کند و با این شرایط شما به این فکر کنید که ما به این گروه ویژه اقدام مالی پیوستیم و همه الزامات را رعایت کردیم .مشابه آنچه در برجام رخ داد پس از انجام همه توصیه ها و دادن همه امتیازات و اطلاعات ، آنها هر روز به بهانه ای و امتیاز جدیدی از وارد کردن ایران به لیست سفید جلوگیری خواهند کرد.
در آخرهم با اشاره می کنم به این سخن از دکتر ظریف که گفتند«نه بنده و نه آقای روحانی هیچ تضمینی نمیدهیم که با تصویب FATF اوضاع مالی درست شود....ارزان یا گران شدن دلار هیچ ربطی به این داستان ندارد» می گویم که برجامی که آب خوردن مردم به آن ربط داشت سرانجامش شد گرانی های افسار گسیخته امروز، این FATF که هیچ تضمینی ندارد چه خواهد شد؟
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۱۸۴۲۳
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , مجلس , دلار