شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۸
مدیرکل منابع طبیعی و امور آبخیز داری خراسان جنوبی:

پروژه‌های بین‌المللی خراسان جنوبی به ۸ طرح افزایش می‌یابد

مدیرکل منابع طبیعی و امور آبخیز داری خراسان جنوبی گفت: در حال حاضر چهار پروژه بین المللی در حوزه منابع طبیعی در حال اجرا بوده و اجرای چهار طرح دیگر در مرحله انعقاد تفاهم نامه است.
پروژه‌های بین‌المللی خراسان جنوبی به ۸ طرح افزایش می‌یابد
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از مهر، علیرضا نصرآبادی صبح شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه بیان کرد: مجاورت خراسان جنوبی با دو کویر لوت، مرکزی و بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان از حساسیت‌های ویژه استان است.
وی بابیان اینکه اقدامات انسانی باعث به هم ریختن چرخه کره زمین می شود، اظهار کرد: آگاهی بخشی با تکیه‌بر آشنایی جامعه با برگزاری کلاس‌های آموزشی ازجمله راهکارهای منابع طبیعی برای سوق دادن توجه جامعه به حفاظت از عرصه های طبیعی است.
نصرآبادی بابیان اینکه سال گذشته درزمینه شکایت‌های مردمی رتبه ۳۰ ام در کشور را داشتیم، گفت: تنها هشت درصد شکایات واصله به سازمان منابع طبیعی، مراتع و جنگل‌ها مربوط به خراسان جنوبی بود.
مدیرکل منابع طبیعی و امور آبخیزداری خراسان جنوبی بیان کرد: این استان با داشتن ۸۶ درصد اراضی بیابانی، دومین استان بیابانی در کشور است.
وی مساحت اراضی بیابانی را پنج میلیون و ۴۵۰ هزار و ۱۵۴ هکتار عنوان کرد و افزود: همچنین هفت میلیون و ۵۳۹ هزار و ۱۳۰ هکتار از مساحت استان را مراتع کم تراکم بیابانی تشکیل داده است.
نصرآبادی با اشاره به اقدامات انجام‌شده در راستای کاهش عرصه‌های بیابانی استان بیان کرد: تولید ۷۴۱ هزار اصله نهال گلدانی، تولید پنج میلیون و ۲۹۳ هزار اصله نهال ریشه‌ای، جمع‌آوری ۳۷۵ تن و بذرکاری سه میلیون و ۸۶۲ هکتار از اراضی را ازجمله اقدامات انجام‌شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و امور آبخیزداری خراسان جنوبی بیان کرد: احداث بادشکن زنده و غیرزنده در ۳۷ هزار و ۳۰۵ کیلومتر، حفاظت و قرق ۱۵۴ هزار و ۹۶ هکتار و اجرای طرح مدیریت جنگل دست کاشت در بیش از ۲۰۵ هزار هکتار از دیگر اقدامات انجام‌شده است.
دشت ها در شرایط بحرانی هستند
وی مساحت جنگل‌های استان را ۶۲۷ هزار و ۷۲۲ هکتار عنوان کرد و افزود: تجهیز، نگهداری و مراقبت از پارک‌های جنگلی در مساحتی با پنج هزار و ۱۰۰ هکتار، تولید نهال جنگلی در سه هزار و ۷۲۸ هکتار و جنگل‌کاری، احیا و توسعه فضای سبز در مساحتی با سه هزار و ۵۵۶ هکتار از اقدامات چندساله گذشته است.
نصرآبادی اظهار کرد: در راستای بهبود کمی و کیفی منابع آب زیرزمینی و کاهش خطرهای سیل، اجرای طرح‌های آبخیزداری را در دستور کار قراردادیم که این امر به معنای واقعی بعد از انقلاب اتفاق افتاد.
وی عرصه‌های آبخیزداری استان را هفت میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار دانست و گفت: تاکنون دو هزار و ۵۰۰ سازه متفاوت آبخیزداری  یک میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار از این عرصه‌های احداث‌شده است.
 بنا به گفته مدیرکل منابع طبیعی و امور آبخیزداری خراسان جنوبی در خراسان جنوبی ۲۸ دشت وجود داشته که اکثراً در شرایط بحرانی قرار دارند.
۴ پروژه جدید بین المللی اجرایی می شود
نصرآبادی با بیان اینکه مقابله با اثرات خشکسالی در خراسان جنوبی نیازمند همکاری دیگر دستگاه‌ها و خیرین است، گفت: تاکنون با همکاری قرارگاه ثامن‌الائمه و آستان قدس رضوی، شش سازه آبخیزداری در روستای مشکوتی اجرایی شده است.
وی بابیان اینکه طراحی و اجرای سازه آبخیزداری با استفاده از لاستیک فرسوده برای اولین بار در دنیا را داشتیم، گفت: این طرح ثبت جهانی و در ۱۰ نقطه‌ خراسان جنوبی اجرایی شد.
نصرآبادی با اشاره به اجرای پروژه‌های بین‌المللی خراسان جنوبی بیان کرد: پروژه ترسیب کربن سربیشه در سال ۲۰۱۷ در ارزیابی‌ها، جزو ۱۰ پروژه برتر بین‌المللی شناخته شده است.  
وی بابیان اینکه هشت استان کشور دارای پروژه بین‌المللی هستند، افزود: در حال حاضر چهار پروژه بین المللی در استان در حال اجرا بوده و اجرای چهار طرح دیگر در مرحله انعقاد تفاهم نامه است.
بهره برداری از ۵۶ پروژه
مدیرکل منابع طبیعی و امور آبخیزداری خراسان جنوبی با اشاره به اجرای طرح‌های سازه آبخیزداری در بالادست منابع آبی بیان کرد: این طرح بااعتباری بالغ‌بر ۲۰۰ میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی در کل کشور اجرایی می‌شود.
وی بابیان اینکه سهم خراسان جنوبی از این اعتبارات ۱۶ میلیارد تومان است، افزود: سازه‌های آبخیزداری در ۹۷ نقطه استان در حال اجرا بوده که تاکنون احداث ۸۸ سازه به‌پایان رسیده است.
نصرآبادی با اشاره به برنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای دهه فجر بیان کرد: همزمان با چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ۵۶ پروژه بااعتبار ۱۵ میلیارد و ۸۴۰ میلیون تومان در عرصه‌های منابع طبیعی خراسان جنوبی به بهره‌برداری می‌رسد.
وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری ملی این طرح‌ها از اعتبارات ۹۷-۹۶ مبلغ ۱۵ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان و اعتبار استانی ۴۴۰ میلیون تومان بوده است.
نصرآبادی بیان کرد: اجرای این طرح‌ها اثربخشی قابل قبولی برای احیای قنوات و افزایش منابع آبی سفره‌های زیرزمینی و همچنین برگشت روستائیان از شهرها به سمت روستاهایشان دارد.

انتهای پیام/4
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۰۸۷۸
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , آبخیزداری , منابع طبیعی