سه شنبه ۲۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۴
مهلت ۴۸ ساعته معاون استاندار به آبفا:

مدیرعامل آبفا واجبات را رها کرده است!

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به مسئله آبرسانی به روستاها و سهمیه 50 لیتری هر خانوار، گفت: باید حداقل‌ها را ارتقاء دهید و در نقاطی که با توجه به موقعیت جغرافیایی تنش آبی زیادی دارند سهمیه را تا دو برابر افزایش دهید.
مدیرعامل آبفا واجبات را رها کرده است!
 
به گزارش گروه اجتماعی خراسان‌تایم به نقل از خبرگزاری فارس، کمال‌الدین میرجعفریان ظهر امروز در شورای هماهنگی مدیریت بحران خراسان‌جنوبی، به تأمین آب روستائیان اشاره و اظهار داشت: باید در راستای تأمین آب مورد نیاز روستائیان به لحاظ کمیت و کیفیت تلاش کرده تا آب با کیفیت در دسترشان قرار گیرد.
وی با تأکید بر اینکه دستگاه‌های اجرایی متولی باید در سطح ملی حساسیت را ایجاد و پیگیری‌های لازم را انجام دهند، بیان داشت: سازمان برنامه و بودجه کشور نیز باید به دنبال حل ریشه‌ای مسائل اعتباری باشد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه اگر قرار است مجتمع‌های روستایی تکمیل شود باید منابع لحاظ و دستگاه‌ها از ظرفیت ملی نهایت استفاده را ببرند، تبیین کرد: طی دیدار استاندار خراسان‌جنوبی با مسؤولان آبفای کشور در بحث مجتمع‌های آبرسانی تفاهم‌های خوبی حاصل و مصوبات مذکور ابلاغ شد که آبفای شهری و روستایی آب منطقه‌ای استان دنبال خواهند کرد.
لزوم اعلام تخلفات
 میرجعفریان با اشاره به مصارف آب آشامیدنی در سایر موارد مانند کشاورزی و شستشوی ماشین و غیره، تصریح کرد: اگر جایی برخی آگاهانه و یا ناآگاهانه منابع آب شرب مردم را در جای دیگر مصرف می‌کنند باید اطلاع‌رسانی لازم انجام و اگر تخلفی در بحث آب شرب مردم صورت گیرد باید اعلام شود.
وی با تأکید بر اینکه فرمانداران باید در شرایط خاص از تمام ظرفیت‌ها استفاده کنند، عنوان کرد: باید در صورت نیاز از هر ظرفیتی برای آبرسانی به روستائیان استفاده و تنها به کف تعیین‌شده اکتفا نشود و تا هر چه می‌توانیم دغدغه آب شرب روستائیان را مرتفع کنیم.
ضرورت افزایش سهمیه آب روستائیان
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی با اشاره به مسئله آبرسانی به روستاها و سهمیه 50 لیتری هر خانوار، تبیین کرد: باید حداقل‌ها را ارتقاء دهید و در نقاطی که با توجه به موقعیت جغرافیایی تنش آبی زیادی دارند سهمیه را تا دو برابر افزایش دهید.
میرجعفریان با تأکید بر اینکه باید تمام تلاش خود را به‌کار گیریم که مردم در روستاها با بی‌آبی مواجه نشوند، تصریح کرد: از مهم‌ترین نیازهای اساسی مردم و مسؤولان تأمین آب شرب، کشاورزی و قنوات است که به طور جد مد نظر مسؤولان قرار گرفته است.
وی بیان داشت: اینکه همیشه بگوییم اعتبارات تأمین نشده مشکل را حل نمی‌کند باید جهت پیشبرد امور (آبرسانی روستاها) تقسیم کار کرده و دستگاه‌های مرتبط از منابعی که در اختیار همدیگر دارند استفاده کنند تا مشکلات مرتفع شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی متذکر شد: سازمان برنامه و بودجه نیز باید پیگیر این مهم باشد و اولویت‌ها را در نظر بگیرد و استانداری نیز هرگونه هماهنگی که نیاز باشد را انجام خواهد داد.
گلایه از عدم بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانونی
میرجعفریان بر لزوم بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانونی تأکید و بیان داشت: ظرفیت‌های زیادی در قانون جهت استفاده در شرایط خاص لحاظ شده که باید از این ظرفیت‌ها بهره ببریم، اینکه برخی مشکلات بر زمین مانده به‌دلیل بی‌توجهی به همین قوانین است.
وی با تأکید بر اینکه آبرسانی به روستاها نباید به دلیل کمبود اعتبار متوقف شود، تصریح کرد: شرایط استان باید مورد توجه بیشتر مدیران قرار گیرد ضمن اینکه بحث آب تنها به روستاها نیست بلکه مناطق عشایری نیز باید مد نظر قرار گیرد.
انتقاد میرجعفریان از عدم حضور مدیران در جلسات
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی همچنین با گلایه از عدم حضور مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان در این جلسه، بیان داشت: متأسفانه واجبات (آب شرب روستایی) را رها کرده و به‌دنبال مستحبات هستیم، در شرایطی که مدیران باید در کنار هم باشند در مأموریت به‌سر می‌برند!
میرجعفریان با تأکید بر اینکه اگر به‌دنبال اعتبارات می‌بودیم زودتر از این مشکلات حل می‌شد، اضافه کرد: اعتبارات را باید در وقت و زمان خودش پیگیری کرد، نه اینکه اکنون با بحران جدی آب روبرو باشیم ولی مسؤول مربوطه در تهران به سر ببرد مگر تهران می‌خواهد معجزه کند؟ پیگیری اعتبارات باید در زمان خودش باشد.
مهلت 48 ساعته معاون استاندار به دستگاه‌های متولی
وی خواستار برگزاری جلسه شورای هماهنگی آب در اسرع وقت  (تا عصر امروز) شد و بیان داشت: باید این جلسه به سرعت برگزار و نیازمندی‌ها احصا و شناسایی و سریعا به وزراتخانه منتقل شود تا تدابیر لازم اتخاذ شود.
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی همچنین با اشاره به مسئله هجوم ملخ‌ها و خسارات به وجود آمده، گفت: در این خصوص منابعی در اختیار جهاد کشاورزی استان قرار گرفته که باید از تمام ظرفیت‌ها استفاده شود.
میرجعفریان با تأکید بر اینکه همه دستگاه‌ها از ظرفیت و ماشین‌آلات‌شان برای آبرسانی سیار به روستاها استفاده کنند به دستگاه‌های متولی آب استان 48 ساعت مهلت داد تا برای افزایش آبرسانی سیار به روستاها اقدام کنند.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۳۲۳۹
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , آبرسانی , خراسان جنوبی