يکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۶

سازه‌های آبخیزداری خراسان‌جنوبی ۵ میلیون متر مکعب آبگیری شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی گفت: در بارندگی‌های روزهای اخیر اکثر سازه‌های آبخیزداری استان آبگیری و حدود پنج میلیون‌مترمکعب آب در بند‌های خاکی استان ذخیره شد.
سازه‌های آبخیزداری خراسان‌جنوبی ۵ میلیون متر مکعب آبگیری شد
 
به گزارش گروه اقتصادی خراسان‌تایم به نقل از فارس، علیرضا نصرآبادی با بیان اینکه  در حال حاضر دو هزار و 300 سازه آبخیزداری در خراسان‌جنوبی اجرا شده، اظهار داشت: این سازه‌ها سبب استمرار کشاورزی، تغذیه آب چشمه‌ها و کمک به اکوسیستم‌های طبیعی می‌شود.
وی بارندگی‌های پیش رو را  فرصت خوبی برای اثر بخشی پروژه‌ها و بهره‌گیری از ظرفیت سازه‌های آبخیزداری دانست و بیان داشت: در بارندگی‌های روزهای اخیر اکثر سازه‌های آبخیزداری استان آبگیری و حدود پنج میلیون‌مترمکعب آب در بند‌های خاکی استان ذخیره شد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی با بیان اینکه سازه‌های آبخیزداری استان در سال گذشته سه مرحله آبگیری شد که در سال جاری فعلا یک مرحله آبگیری انجام شده است، تبیین کرد: آبگیری سازه‌های آبخیزداری نست به زمان مشابه سال گذشته افزایش داشته است.

نصرآبادی با بیان اینکه بیشترین مقدار آبگیری در سازه‌های شهرستان‌های بشرویه و نهبندان با حجم یک میلیون و 200 هزار مترمکعب در هر کدام بود، تصریح کرد: 331 سازه در شهرستان بیرجند، 140 سازه در شهرستان بشرویه، 162 سازه در شهرستان طبس، 154 سازه در شهرستان فردوس، 230 سازه در شهرستان سرایان، 65 سازه در شهرستان قاین، 137 سازه در شهرستان درمیان، 55 سازه در شهرستان خوسف و 88 سازه در شهرستان زیرکوه و 218 سازه در شهرستان سربیشه سیلاب را مهار کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه ظرفت آبگیری سازه‌های آبخیزداری با فرض اینکه در طول سال یک بار آبگیری شوند 78 میلیون‌مترمکعب در یک هزار و 618 بند خاکی است، تصریح کرد: سازه‌های آبخیزداری استان طی چندین مرحله آبگیری شده و حتی برخی سازه‌ها سرریز شده‌اند که این مهم منجر به احیای برخی از قنوات خشک‌شده و افزایش آبدهی قنوات شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌جنوبی با بیان اینکه آب ذخیره شده در سازه‌های آبخیزداری در برای آبدهی قنوات خشکیده، افزایش دبی آب قنوات و سفره‌های زیرزمینی استفاده می‌شود، عنوان کرد: سال گذشته 107 سازه آبخیزداری با اعتبار حدود ۱۶ میلیارد تومان از محل منابع صندوق توسعه ملی در استان افتتاح شد.
وی با اعلام اینکه امسال 85 سازه آبخیزداری با اعتبار حدود 31 میلیارد تومان در استان اجرا می‌شود، خاطرنشان کرد: با اجرای طرح‌های آبخیزداری سالانه 70 میلیون متر مکعب بارندگی و سیلاب در حوزه‌های اجرا شده مهار می‌شود.

انتهای پیام/4
Share/Save/Bookmark
کد مطلب:۲۵۳۰۶
کلمات کليدی: خراسان‌تایم , آبخیزداری , منابع طبیعی , خراسان جنوبی